Mire figyelj, ha túrázni indulsz? tippek, hogy elkerüljük a hát- és derékfájdalmakat
A járás, gyaloglás teljesen természetes az ember számára, és a legegészségesebb mozgásformának számít. Amennyiben közben a hátán hátizsákot is visel, érdemes oda figyelni a jó beállítási technikákra, mert csak így kerülhető el a kellemetlen hátfájás.
A járás, gyaloglás teljesen természetes az ember számára, és a legegészségesebb mozgásformának számít. Amennyiben közben a hátán hátizsákot is visel, érdemes oda figyelni a jó beállítási technikákra, mert csak így kerülhető el a kellemetlen hátfájás.
Ahhoz, hogy a hátizsák megfelelően illeszkedjen a hátára, fontos a megfelelő párnázott hátszerkezet kiválasztása, amely természetesen a hátizsák belső térfogatától és méretétől függően változik. Nem kevésbé Fontosak a formázott vállpántok, a mellkas heveder és hossz optimális beállítása. Szüksége van még ezzel kapcsolatosan több információra? Az alábbi sorok segíthetnek.
A túrahátizsákok alaptípusai
Hátizsák választásnál nagyon fontos szempont, hogy egynapos kirándulásokra vagy többéjszakás túrázásokra használjuk. Három alapvető hátizsák szerkezet létezik, mindegyik más túrázási tevékenységekhez alkalmas:
- Hátizsákok belső merevítéssel - napjainkban az egyik legnépszerűbb hátizsák forma, a hátizsák belső merevítése a hátgerinc formáját kopírozza, a párnázott csípőheveder a tartórendszer elengedhetetlen része.
- Hátizsákok belső merevítés nélkül – szabadidős hátizsákok, ezek egyszerűbb kialakítással rendelkeznek, általában kisebb túrákhoz és kirándulásokhoz ajánlott, ahol nem cipelünk terhet.
- Külső hord kerettel ellátott hátizsákok – általában erősebb, ellenálóbb anyagokból készülnek, állítható hátrendszerrel és állítható vállpánt szélességgel a maximális komfort érdekében.
Mit jelent a hátizsák hordozó rendszere és hogyan állítsuk be megfelelően
A hátizsák támasztórendszere vállpántokból, mellkasi és derék hevederekből, valamint egyensúlyozó feszítőkből áll. A hátizsák hevedereinek megfelelő beállítása lehetővé teszi, hogy a hátra nehezedő súlyt optimálisan eloszlassa. Amennyiben a viselés során megfájdul a válla, akkor a hátizsák terhelése áthelyezhető csak a csípőre és lábakra. A hátizsák megfelelő beállítása:
- A beállításokat mindenképp megpakolt hátizsákon kell elvégezni
- Lazítsa ki a zsákon található összes hevedert: derék- és vállpántok hevedereit, valamint a stabilizáló és szűkítő hevedereket
- Vegye a hátára a hátizsákot, csattok segítségével állítsa be a derékövet és ezt követve a vállpántok hevedereit. A terhelhetőséget a derékpántra kell inkább összpontosítania
- Feszítse vagy lazítsa meg az egyensúlyozó pántokat, amelyek közvetlenül befolyásolják a hátizsák tetejének stabilitását. Állítsa be a feszítőhevedereket úgy, hogy a hátizsák kényelmes viseletet biztosítson a mozgás során
- Amennyiben a hátizsák még további csípőstabilizációs pántokkal rendelkezik, húzza meg őket, hogy a csípőöv szorosan illeszkedjen.
- A legvégén kapcsolja be a mellhevedereket, melyek a hátizsák szerkezet és a vállpántok közt biztosítanak stabilizáló kapcsolatot és optimális esetben 5-8 centiméterre a kulcscsont alatt helyezkednek el.
A beállításokat mindenképp a hátizsák megpakolt állapotában végezze. Az üres hátizsákot nem biztos, hogy megpakolva is ideálisnak találja. A próbánál a hátizsákot legalább 15 percig tartsa a háton.
Tippek és tanácsok, amelyek jól jönnek majd útközben
- A hátizsák súlypontját rakodással tudjuk legjobban szabályozni. Ügyeljünk, hogy a legnehezebb tárgyak, a hátunkhoz legközelebb kerüljenek.
- Amennyiben a vállai fájni kezdenek, lazítsa meg a vállpántokat. Ez tehermentesíti a vállizmokat.
- Különösképpen értékelni fogja a csípőhevedert, ha pihentetni szeretné a hátát. Amennyiben feszít rajta, a hátizsák súlyát a csípőre és a lábakra helyezi át.
- A fájó hátat enyhítheti, ha karjait a tehermentesítő kengyelbe akasztja.